Cuma, Ocak 15, 2021
No menu items!

10.Malatya Film Festivali Tarih, Ödüller ve Detayları Belli Oldu…Başvurular Başladı

Okumalısınız

Kayısı kolilerine gizlenen 247 tarihi eser ele geçirildi

Ardahan'da durdurulan bir otobüste, kayısı kolilerine gizlenen Bizans dönemine ait 247 tarihi eser ele geçirildi. İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve...

4 İl İçin 16.5 Milyon TL’lik Kalkınma Desteği

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu. Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli’ye yapılacak 22 milyon TL’lik yatırım için 16.5...

Yeni Malatyaspor’da Rizespor Mesaisi

Yeni Malatyaspor, Süper Lig'in 19. haftasında sahasında Çaykur Rizespor ile yapacağı maçın hazırlıklarına başladı. Sarı-siyahlı kulüpten yapılan açıklamaya göre,...

10.Malatya Film Festivali tarihleri belli oldu. Festival web sitesi ve sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bu yıl 10.’su düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali Uzun Metrajlı Film Yarışması’nın amacı, ulusal uzun metraj yapımları Malatyalılar ile buluşturmak, bu filmlerin yapımcılarını akçeli ödüller ve ödül heykelcikleri ile teşvik etmek, sinema sanatının etkileyici dili ile Malatya’nın tanıtımına katkıda bulunmaktır.

10. Malatya Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, 1-5 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Son başvuru tarihi 20 Kasım 2020.

İşte başvuru koşulları ve 10. Film Festivalinin detayları:

BAŞVURU KOŞULLARI

a) Yarışmaya, 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin son başvuru tarihi olan 5 Ekim 2019 tarihinden sonra çekimini tamamlamış, Türkiye yapımı, kurmaca, belgesel, deneysel veya animasyon filmler başvurabilir.

b) Yarışmaya başvuracak filmlerin süresi en az 60 dakika olmalıdır.

c) Başvuruda bulunacak yapımcı 20 Kasım 2020 tarihine kadar www.malatyafilmfest.org adresinde yer alan online başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmuş olmalıdır.

d) Online başvuru formunda istenen aşağıdaki dosyaların belirtilen özelliklerde eksiksiz olarak yüklenmesi gerekmektedir:

· Filmin şifreli online izleme linki (festival başvuru süresince aktif olmalıdır.)

· Filmden en az 5 adet minimum 1920 x 1080 300 dpi çözünürlükte görsel

· Yönetmene ait 1 adet minimum 1920 x 1080 300 dpi çözünürlükte fotoğraf

·  Filmin en fazla 100 kelimelik sinopsisi

· Filmin altyazısız, minimum 1080p çözünürlükte, yüksek bit değerine sahip, h264 formatında fragmanı

· Filmin künyesi

· Yönetmenin en fazla 100 kelimelik biyografisi

· Yönetmenin filmografisi

· Filmin İngilizce diyalog listesi

e) Başvurular filmin yasal sahibi olan yapımcısı tarafından yapılmalıdır. Filmin birden fazla yasal sahibi olması durumunda filmin diğer yasal sahiplerinden alınacak bir ıslak imzalı bir onay yazısı başvuru formuna eklenmelidir. Başvuruda bulunacak yapımcının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Yarışmacılar birden fazla film ile başvuru yapabilirler.

f) Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili birimlerince verilmiş Kayıt-Tescil Belgesi’nin online başvuru esnasında gönderilmesi gerekmektedir.

g) Daha önceki yıllarda Malatya Uluslararası Film Festivali Uzun Metrajlı Film Yarışması’na başvurmuş filmlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

h) Herhangi bir ulusal veya yerel TV kanalında gösterilmiş, Bluray, DVD ve/veya VCD baskıları satışa sunulmuş, Pay TV kanalları, dijital platformlar ve Video On Demand mecralarında gösterilmiş veya satılmış filmler yarışmaya başvuramaz.

i) Festivale başvuran filmlerin kopyaları festival arşivinde saklanacaktır. Festival bu kopyaların ticari amaçlı kullanılmayacağını taahhüt eder.

j) Festivale başvuru için gönderilen doküman ve materyaller festival arşivinde saklanacaktır, sahiplerine iade edilmeyecektir.

k) Başvuru sahibi, online başvuru formunda ön seçici kurul tarafından filminin yarışma dışı gösterime önerilmesini kabul ettiği takdirde, filminin yarışma dışı programda gösterimini de kabul etmiş sayılır.

l) Yarışmaya katılma hakkı kazanmış filmlerin gösterim kopyalarının DCP formatında olması gerekmektedir.

m) Yarışmaya katılma hakkı kazanmış filmlerin afişlerinin basılı formatta gönderilmesi gerekmektedir.

n) Festival boyunca, filmin en fazla dört (4) seans gösterimi gerçekleştirilebilecektir.

o) Yarışmaya başvuracak bir ortak yapımın yerli yapımcısının katılım payı en az %51 olmalıdır.

4. SEÇİM VE KATILIM

a) Yarışmanın yapılabilmesi için en az 6 filmin seçilmiş olması gerekmektedir. Festival yönetimi seçim ile ilgili açıklama yapmama hakkını saklı tutar.

b) Festival yönetimi başvuruda bulunan filmlerin listesini eser sahipleri lehine açıklamaz ya da başvuran filmler ile ilgili bilgi vermez. Sadece ön elemeyi geçen filmlerin listesi kamuoyu ile paylaşılır.

c) Ön elemeyi geçen filmlerin listesi kamuoyu ile paylaşıldıktan sonra eser sahibi filmini herhangi bir sebep ile yarışmadan çekemez.

d) Festival, sadece yarışmaya seçilen filmlere bilgilendirme yapmakla yükümlüdür.

e) Festival, filmin fragmanını ve filmden toplamda 3 dakikalık görüntüyü tanıtım amaçlı olarak kullanma hakkına sahiptir. Bu görüntüler üzerinde herhangi bir logo veya altyazı bulunmaması gereklidir.

f) Filmlerin yarışmaya katılım süreçlerinin tamamlanması için

· İlk başvuru esnasında doldurulan online başvuru formunun,

· Eser işletme belgesinin,

· Yönetmeliğin,

· Varsa diğer yasal sahiplerden alınmış onay yazısının

ıslak imzalı fiziksel kopyalarını “Malatya Uluslararası Film Festivali Yönetim Merkezi, İnönü Mah. İnönü Cad. Sanat Sokağı, Sanat Merkezi 1. Kat Yeşilyurt/Malatya” adresine 22 Kasım 2020 tarihine kadar kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. Kargo ücreti başvuru sahibine aittir.

g) Filmlerin DCP kopyaları, KDM’leri ve beş (5) adet 70×100 cm boyutunda afişi için son teslim tarihi 25 Kasım 2020’dir. DCP kopyalar ve afişler festivale, üzerlerinde filmin adı okunabilir bir şekilde, darbelere karşı korumalı kutularında yollanmalıdır. Taşıma esnasında oluşabilecek hasarlardan festival yönetimi sorumlu değildir. Adres festival yönetimi tarafından bildirilecektir. Kargo ücreti başvuru sahibine aittir.

h) Filmde, Türkçe dışında diyaloglar var ise bu kısımların Türkçe altyazısının DCP’ye eklenmiş olması gerekmektedir.

i) Gösterimler, jüri üyelerine özel veya halka açık olarak gerçekleşebilir. Gösterimler festivalin belirleyeceği seanslarda ve sinema salonunda gerçekleştirilecektir. Yarışmacılar seans ve salon değişikliği talebinde bulunamazlar.

j) Yarışmada yer alan filmlerin yaratıcı ekibinden en fazla 5 (beş) kişi festivale davet edilecektir. Katılım tarihleri festival yönetimi tarafından yazılı olarak bildirilecektir. Mücbir sebeplerden dolayı davet şartlarında değişiklik yapma hakkı festival yönetimindedir. Festival yönetimi, davetlilerin yaşayabileceği sağlık problemlerinden sorumlu değildir.

k) Yarışmada yer alan filmlerin başvuru sahipleri, festival tarafından temin edilecek yaratıcı ekip ve oyuncu listesini 25 Kasım 2020 tarihine kadar eksiksiz doldurarak festival yönetimine iletmelidir. Festival yönetimi, davetli seçimini bu liste üzerinden gerçekleştirecektir.

l) Mücbir sebeplerden, sinema salonlarında gösterimlerin yasaklanması halinde festival yönetimi yarışma programlarını iptal etme hakkını saklı tutar. Başvurulardan doğabilecek haklar gelecek yıllara devredilemez. Yarışma programlarının iptali durumunda başvuru sahipleri, filmlerinin festivale ait online platformda gösterimini kendilerine iletilecek muvafakatname ile onaylayarak yarışma dışı seçkiye katılabilirler.

5. JÜRİ VE ÖDÜLLER

a) Malatya Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nı değerlendirecek olan jüri, Festival Yönetimi tarafından belirlenir ve davet edilir.

b) Jüri Başkanı festival yönetimi tarafından atanır.

c) Jüri en az beş (5) kişiden oluşur.

d) Jüri üyeleri, Türkiye’den film yapımcıları, yönetmenler, sinema yazarları, oyuncular, sinema tarihçileri, sinema sektörünün teknik alanlarında görev yapan sinemacılar, akademisyenler veya sinemanın yararlandığı farklı sanat disiplinlerinin tanınmış isimleri olabilir.

e) Festival yönetimi, jüri karar toplantısında oy hakkı olmayan bir temsilci bulundurur. Bu temsilcinin görevi, jüriye ilgili yönetmelik maddelerini temel alarak bilgilendirmede bulunmaktır.

f) Jüri üyeleri yarışma filmlerini festival süresi içinde, Festival Yönetimi’nce saptanan sinemalarda resmi ya da özel gösterimlerde, tek tek ya da toplu olarak izler.

g) Jüri, para ödüllü En İyi Film ödülü dahil olmak üzere, hiçbir ödülü paylaştıramaz ve ödül listesinde adı geçmeyen ek bir ödül veremez. Jüri ayrıca, tüm kategorilerde ödül vermek zorundadır.

h) Jüri, festival süresince ödüller açıklanıncaya kadar; yarışma filmleri, bu filmleri oluşturan öğelerin her biri ve ödüllerle ilgili yazılı ya da sözlü açıklama yapmama yükümlülüğünü yerine getirir.

i) Ödüller:

En İyi Film Ödülü                                      100.000 TL ve   Arslantepe Kral Tarhunza

En İyi Yönetmen Ödülü                            10.000 TL    ve   Arslantepe Kral Tarhunza

En İyi Senaryo Ödülü                                10.000 TL    ve   Arslantepe Kral Tarhunza

En İyi Oyuncu Ödülü                                 10.000 TL    ve   Arslantepe Kral Tarhunza

En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü               10.000 TL    ve   Arslantepe Kral Tarhunza

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü           10.000 TL    ve   Arslantepe Kral Tarhunza

En İyi Kurgu Ödülü                                    10.000 TL    ve   Arslantepe Kral Tarhunza

Ulvi Saran En İyi İlk Film Ödülü             10.000 TL    ve   Arslantepe Kral Tarhunza

Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü         10.000 TL    ve   Arslantepe Kral Tarhunza

En İyi Kostüm / Sanat Yönetimi Ödülü   10.000 TL    ve   Arslantepe Kral Tarhunza

Umut Veren Oyuncu Ödülü                                                 Arslantepe Kral Tarhunza

Kemal Sunal İzleyici Ödülü                                                 Arslantepe Kral Tarhunza

6.   TAAHHÜT VE YETKİ

a) 10. Malatya Uluslararası Film Festivali yönetimi ve organizasyonu Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından yürütülmektedir.

b) Akçeli ödüllerin ödemeleri 1 Haziran 2021 tarihine kadar Kültür A.Ş. tarafından yapılır. Ödüllerden doğabilecek her türlü vergi ve masraf kazanan tarafa aittir.

c) Festivalde yapılacak Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması gösterimleri için telif, katılım ve gösterim ücreti ödenmez.

d) Festival Yönetimi, gösterim için yeterli teknik özelliklere sahip olmayan filmleri festival dışı bırakma hakkına sahiptir.

e) Başvuru sahibinin başvuru formunda imzası ile verdiği tüm yazılı bilgilerin doğru olduğu kabul edilir, bilgilerin yanıltıcı olması durumundan doğabilecek tüm hukuksal sorumluluk başvuru sahibine aittir.

f) Festival yönetimi, başvuru sahibi tarafından paylaşılan filme ait metinlerde, ihtiyaç duyması halinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

g) Filmin hak sahiplerinin başvuru ile birlikte yönetmelikteki tüm şartları kabul ettikleri varsayılır. Bu kişileri bilgilendirme yükümlülüğü başvuru sahibine aittir. Aksi halde doğabilecek hukuki sorumluluk başvuru sahibine aittir.

h) 10. Malatya Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’na katılan filmler, bu yönetmelik koşullarını kabul ettiklerini taahhüt etmiş sayılırlar.

i) Festival yönetimi yönetmelik konusunda önceden haber vermeksizin her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar.

 

İlan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İlan

Genel Haberler

Kayısı kolilerine gizlenen 247 tarihi eser ele geçirildi

Ardahan'da durdurulan bir otobüste, kayısı kolilerine gizlenen Bizans dönemine ait 247 tarihi eser ele geçirildi. İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve...
İlan

Buna Benzer Diğer Haberler

İlan